Meg kell említeni, hogy a meteorológia foglalkozik a tanulmányozásával. Az időjárás környezeti, mesterséges és földrajzi okok miatt változik. A fizikai jellemzők közé sorolható a szélerősség, a szélirány, a hőmérséklet, a felhőzet, a légnyomás, illetve a nedvességtartalom. Az infravörös sugárzás a Napból indul ki, ami a felszínt és a fölötte lévő levegőt melegíti fel.
Hűvös légtömegek a meleg levegő felfelé való áramlásából érkeznek, aminek hatására alakul ki a szél. A nyomás- és a hőkülönbség következtében viharok, hurrikánok és ciklonok tapasztalhatóak. Az időjárás folyamataiban fontos szerepet tölt be a víz. A kutatások bebizonyították, hogy körülbelül 519 ezer köbkilométer kerül a levegőbe évente.
A téli időszakban a légkörbe 14 ezerre tehető ez a víztartalom. Érdekes adat, hogy évente 40 alkalommal cserélődik ki, ami azt jelenti, hogy 9-10 naponta. A páratartalom körforgása, tehát rendkívül intenzív. Az időjárás előrejelzéséhez a szakemberek megvizsgálják a meteorológiai műholdak radarképeit és a méréseket, illetve a légkörben található ballonok által szolgáltatott adatokat.
Ezeket egybevetve több hetes, vagy hónapos prognózist tudnak elkészíteni. Az adatok az interneten keresztül is elérhetők, ami nagyszerű lehetőség. Az időjárás változás az emberi szervezetre kihathat. A reumás betegek, a csonttörést szenvedők, a sebesültek és a gyengélkedők nehezebben reagálnak. A fájdalmak általában akkor tapasztalhatók, ha a csendes, derült idő után ború, szél és eső jelentkezik, vagyis akkor, amikor az anticiklont ciklon követi.