Külsőre nagyon hasonlít a fűkaszára, mégsem számít annak. A különbség leginkább az elektromos szegélynyíró teljesítményében rejlik. De miért kéne egy ilyen eszközt beszerezni a megbízható fűnyíró mellé, amivel látványosan megtisztíthatjuk a nagyobb területeket is? Az elektromos szegélynyíró oda is elér, ahová a hagyományos fűnyíróval nem férkőzhetünk be. A falak, kerítések mentén, a fák tövében, a sziklakertben ott maradnak a hosszabb fűszálak, amelyek rontanak az összképen.
Ilyenkor csak elő kell kapnunk az elektromos szegélynyírót és máris méretre vághatjuk a problémásabb helyekre nőtt fűszálakat is. Fontos kihangsúlyozni, hogy más fás szárú növényeket ne nagyon próbáljunk meg levágni az elektromos szegélynyíróval, mert így azonnal el fog szakadni a damil, amit a vágáshoz használ.
Bár a damil-fejnek hála ennek egyszerű az adagolása, a keményszárú növények ellen kevés az 1 mm vastag szál. Itt jön képbe az elektromos szegélynyíró nagytestvére, a fűkasza, ami már vastagabb damil-szállal dolgozik, illetve szükség szerint a damil-fej műanyag késekkel helyettesíthető. Az gépek teljesítménye általában 150-től 500 W-ig terjed.
Az 500 W-os változatok már inkább fűkaszáknak számítanak, ám számos gyártó mégis elektromos szegélynyíróként tekint az ilyen teljesítménnyel rendelkező termékekre. A testi épségünk érdekében, mindig védőfejjel használjuk a szerszámgépet, mivel a kicsapódó kavics és növénydarabok sérülést okozhatnak. Természetesen munka közben a védőfelszerelés viselése is erősen ajánlott. A használata előtt nem árt felmérni a terepet, mert így nem fogunk váratlan akadályokba ütközni. Ezzel maximalizálható a biztonságos munkavégzés.