A science fiction, angol eredetű szó, magyarra fordítva azt jelenti, hogy tudományos-fantasztikus, de zsargon módba gyakran használják a sci-fi rövidítést is. A sci-fi irodalom olyan művészeti alkotás, ami egy a jövőben elhelyezkedő, képzeletbeli lehetséges történetet jelenít meg.
Két válfaját különböztetünk meg: hard sci-fi és soft sci-fi. Az első ragaszkodik és pontosan betartja a természettudományos ismereteket, logikusan megmagyarázza azokat és rendszerezi a belőlük eredő következményeket.
Ezek a művek ennek ellenére nem száraz tudományos, technikai leírások, hiszen a tudományos háttér csak a tények megmagyarázására szolgál, ezzel alátámasztva a mű hihetőségét. Ilyen műfajban írt Isaac Asimov, Satnyslaw Lem, Larry Niven és nem utolsósorban Arthur C. Clarke.
A sci-fi irodalom soft változata a társadalomtudomány ismeretein alapszik, ezért ezek a művek többet foglalkoznak a szereplők leírásával, annak tulajdonságaival, társadalmi helyzetével és gyakran nem törődnek a technikai valótlanságokkal. Neves írók ebben a műfajban: Ray Bradbury és Philiph K. Dick.